"Podczas szkolenia adept powinien stale rozwijać dyscypliny psychiczne i fizyczne, które to działania powinny być uważane za integralną część szkolenia".
(Gen. Choi Hong Hi, Encyklopedia Taekwon-Do, Tom I).
Kultura duchowa (JUNGSHIN SOOYANG)
Interpretacja Dalekowschodniej kultury duchowej jest czasami bardzo ciężka do zrozumienia przez Europejczyków.
Według Generała Choi Hong Hi kultura duchowa jest bardzo silnie związana z Taekwon-Do - podnosi nie tylko sprawność ciała i umysłu, ale także sprawność sportową oraz moralne postępowanie.
W kulturze Dalekiego Wschodu duch jest siłą dającą zdolność tworzenia, będąc połączeniem organu świadomości oraz fizycznej aktywności - w efekcie wykorzystując maksymalnie wszystkie umysłowe i fizyczne władze ludzkiego organizmu można osiągnąć maksymalne wyniki.
W Taekwon-Do kładzie się duży nacisk na kulturę duchową i moralność ducha, nie tylko dla osiągnięcia rozwoju techniki, ale także kształtowanie charakteru.
Podróże (YO HAENG)
Patriotyzmu można się uczyć podróżując do znanych miejsc historycznych w swoim kraju. Adepci powinni wyszukiwać takie miejsca i odwiedzać je aby zastanawiać się i próbować się z nich uczyć.
Wspinaczki górskie (DUNG SAN)
Ten rodzaj ćwiczeń nie tylko rozwija i wzmacnia mięśnie nóg, ale także wzmacnia ducha poprzez zwiększenie poczucia zwycięstwa i triumfu. Każdy człowiek może osiągnąć wymarzony cel jeśli tylko tego bardzo pragnie - problemem jest to, że często nie podejmuje wyzwania z góry zakładając porażkę.
Zimne prysznice i kąpiele (NAENGSOO MACHAL)
Poprzez zimne prysznice i kąpiele oraz ćwiczenie boso na śniegu adepci uczą się nieustępliwości i dumy.
Praca społeczna (SAHWE BONGSA)
Pracując społecznie dla lokalnego środowiska, osób ubogich lub niepełnosprawnych adepci uczą się pokory, koleżeńskości, tolerancji i wielkoduszności.
Etykieta (YE JOL)
Adepci muszą wykazywać się wysokim poziomem etyki zarówno w sali treningowej jak i poza nią. Niżsi stopniem adepci są zobowiązani do odpowiedniego zachowania wobec starszych stopniem podczas treningu, natomiast starsi stopniem do odpowiedniego zachowania wobec starszych wiekiem adeptów poza salą treningową. Zawsze należy kłaść nacisk na prawidłowe powitanie – będące oznaką grzeczności i respektu. Niedopuszczalnym jest aby posiadacz czarnego pasa lekceważył początkującego adepta, który mógłby być dla niego seniorem – zarówno wiekiem jak i pozycją społeczną. Adepci Taekwon-Do odwiedzający inne sale treningowe (także innych sztuk walki) powinni okazywać grzeczność, skromność oraz właściwy szacunek.