W V-IV wieku p.n.e. na terytorium Korei istniało starożytne państwo Dzoson, pokonane przez chińską dynastię Han w 108 wieku p.n.e. W I wielu p.n.e. w toku walk z Chinami powstały 3 państwa: Kogurio, Pekdze i Silla. Okres ich istnienia zwano okresem Trzech Królestw - rozwijała się sztuka i literatura wywierając wpływ na kulturę japońską. W 918 roku Wang Gon założył nową dynastię Korio (od której pochodzi nazwa Korea, przyjęta na początku XX wieku). W XIII wieku Korea uległa Mongołom. W XVII wieku po najazdach Mandżurów stała się wasalem panującej w Chinach mandżurskiej dynastii Cing. Od XVI wieku była terenem rywalizacji Chin i Japonii.
W 1910 roku Japonia anektowała Koreę i administrowała Półwyspem.
W 1945 roku, po kapitulacji Japonii w II Wojnie Światowej, do Korei wkroczyły od północy wojska radzieckie, a od południa amerykańskie. Prowizoryczną granicą obu stref stały się okolice 38 równoleżnika. W 1948 roku Korea podzieliła się na Republikę Korei (Korea Południowa) i Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna).
W 1950 roku KRL-D najechała na Republikę Korei wywołując 3-letnią wojnę koreańską. W 1953 roku ogłoszono zawieszenie broni. Granicę (tzw. "linię demarkacyjną") pomiędzy oboma państwami wyznaczono na 38 równoleżniku.
Granica obu Korei - tzw. "Most bez powrotu" w Panmundżon |
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna oficjalnie propaguje politykę samowystarczalności (Juche), jednakże jest państwem zależnym od pomocy Chin, Rosji, Korei Południowej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pjongjang - stolica Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej |
Godło KRL-D |
Flaga KRL-D |
Godło jest kompozycją hydroelektrowni i pięcioramiennej czerwonej gwiazdy, w stronę której lgną ryżowe kłosy. Czerwona gwiazda symbolizuje wspaniałe rewolucyjne tradycje zapoczątkowane przez Wielkiego Wodza Kim Ir Sena. Symbolizuje ona również świetlaną przyszłość jaka czeka naród koreański oraz zwycięstwo Ideologii Juche. Hydroelektrownia symbolizuje niezależność i nowoczesny przemysł skupiony w rękach mas robotniczych. Ryż symbolizuje socjalistyczną ekonomię.
Flaga jest kompozycją czerwonej gwiazdy - ma ona taką samą symbolikę jak w godle. Dwa białe pasy symbolizują wspaniałą kulturę oraz inteligencję, pracowitość robotników, patriotyzm, walkę i heroizm społeczeństwa. Dwa niebieskie pasy symbolizują wolę walki Koreańczyków z ludźmi całego świata w imię niezależności, pokoju i przyjaźni. W dolnej części, na czerwonej wstędze znajduje się napis Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zapisana w alfabecie Hangul.
Republika Korei, której gospodarka jest wolnorynkowa, jest jedenastym najlepiej rozwiniętym ekonomicznie krajem na świecie.
Seul - stolica Republiki Korei |
Godło Republiki Korei | Flaga Republiki Korei |
Godło przedstawia kwiat Hibiskusa (Ketmia syryjska) w którego środku znajduje się czerwono-niebieski symbol ostatecznej jedności. Wokół kwiatu znajduje się biało-niebieska wstęga z napisem Republika Korei zapisanym w alfabecie Hangul.
Flaga jest białym prostokątem na którym znajduje się czerwono-niebieski symbol ostatecznej jedności. Kolory niebieski, czerwony i biały to symbole czujności, wytrwałości i niewinności. Wokół symbolu znajdują się cztery trygramy oznaczające: niebo – ziemię – ogień – wodę.
Biel jest narodową barwą Koreańczyków – jest symbolem czystości / niewinności oraz ducha pokoju i sprawiedliwości.
13 czerwca 2000 przywódcy obu Korei, Kim Dzong-Il oraz Kim Dae-Jung, spotkali się w Pjongjang. Podpisali tam układ, według którego obydwa kraje zobowiązują się do podjęcia niezależnych starań, dążących do zjednoczenia kraju, oraz połączenia rozdzielonych (przez konflikt polityczny) rodzin. Oprócz tego Republika Korei zobowiązała się pomóc północnemu sąsiadowi poprzez wzmożone inwestycje.
|
"Flaga Zjednoczenia" używana przez wspólnie
startujących sportowców obu Korei |
Władze obu krajów bardzo poważnie podchodzą do kwestii zjednoczenia. Szereg rozmów na temat zjednoczenia obu państw koreańskich miało już miejsce, niestety żadna z nich nie przyniosła rozwiązania, głównie ze względu na różnice ideologiczne i polityczne. W świadomości Koreańczyków jednakże nie ginie myśl o kulturowej i narodowej bliskości obu państw, a wiele rodzin podzielonych jest sztuczną granicą. Należy zauważyć, że od czasu formalnego zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku obie Koree nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie są jeszcze w stanie wojny. Przeszkodą w ponownym zjednoczeniu może być także strach samych Koreańczyków przed potencjalnymi problemami jakie mogą z tego wyniknąć. Obie Koree rozwijają się niezależnie, toteż ich gospodarka znajduje się na różnym poziomie. Kulturowo oba kraje też zaczynają się różnić, jednakże starokoreańskie tradycje i kultura są powszechnie znane.